Naše webové stránky vyžadují pro svoji správnou činnost cookies. Dalším používáním těchto stránek s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím
Medicon

CT (počítačová tomografie)

kontaktní informace

Umístění
žlutá budova, vchod 6, -1. PP
Telefon
recepce (objednání): 222 534 634

lékaři působící v této ordinaci

MUDr. Hana Jiřičková
vedoucí lékařka
MUDr. Aleš Machovec
zástupce vedoucího lékaře

střední zdravotnický personál

Marie Hadrovská
úsekový asistent pro CT

ordinační hodiny

Pondělí7.00-17.00
Úterý7.00-17.00
Středa7.00-17.00
Čtvrtek7.00-17.00
Pátek7.00-15.30

Oddělení provozuje spol. MEDICON Services s.r.o.

Spektrum vyšetření:

  • zobrazení mozku, páteře, krku, hrudních, břišních a pánevních orgánů
  • CT angiografie (zobrazení cévního systému všech lokalizací)
  • CT virtuální kolonoskopie (vyšetření tlustého střeva)
  • CT enterografie (vyšetření tenkého střeva)

Ke stažení:

  • ZDE si můžete stáhout Žádanku na CT vyšetření
  • ZDE si můžete stáhnout Informovaný souhlas s aplikací kontrastní látky

Popis metody:

CT vyšetření, neboli vyšetření počítačovou, resp. výpočetní tomografií je moderní zobrazovací metoda, která využívá rentgenového záření. Prozářením vyšetřované části těla vzniká zobrazení těla po vrstvách, které dovoluje posuzovat změny ve vnitřních orgánech.

Vyšetření CT umožňuje zkvalitnit a zrychlit diagnostiku u celé škály potenciálních problémů. Našim klientům přináší možnost CT vyšetření zvýšení kvality diagnostického nálezu, komfort a snížení radiační zátěže a v neposlední řadě také zkrácení vyšetřovací doby.

Instalace jednoho z nejmodernějších CT přístrojů vedla ke zkrácení doby samotného vyšetření na několik vteřin, díky čemuž odbavíme více klientů a jsme tak schopni nabídnout výrazně kratší objednací lhůty. Ty jsou u CT vyšetření standardně 1 týden, v naléhavých případech je pacient vyšetřen v den objednání.

Příprava k vyšetření:

Vyšetření bez aplikace kontrastní látky: některá vyšetření jsou prováděna bez aplikace kontrastní látky a není tedy třeba žádná příprava, např. vyšetření páteře, skeletu, vedlejších dutin nosních, HRCT plic.

Vyšetření s kontrastní látkou: k vyšetření se dostavte nalačno (minimálně 4 hodiny před vyšetřením pouze malé množství tekutiny, ne kávu a alkohol). Je-li prováděno cílené vyšetření trávicího traktu (tenké nebo tlusté střevo), je nutná důkladnější příprava (vyprázdnění střeva) dle pokynů ošetřujícího lékaře, který vyšetření objednává.

V případě, že trpíte alergií na jakékoli látky (včetně pylové alergie či bodnutí hmyzem), upozorněte na to předem Vašeho ošetřujícího lékaře i personál CT pracoviště. Velmi důležité je informovat ošetřujícího lékaře i personál CT pracoviště, zda jste v minulosti neprodělal(a) alergickou reakci na nitrožilní podání jodové kontrastní látky, a to nejen při CT vyšetření, ale i při vyšetření cév (angiografie a flebografie) nebo ledvin (vylučovací urografie). Dále sdělte personálu CT pracoviště, zda trpíte poruchou funkce ledvin, bronchiálním astmatem či zeleným očním zákalem.

Průběh vyšetření:

Vyšetření je neinvazivní, v některých případech jej lze provádět bez podání kontrastní látky (například vyšetření páteře). Pro většinu CT vyšetření (vyšetření dutiny břišní, hrudníku, krku a mozku) je nutná nitrožilní aplikace kontrastní látky, která vyžaduje přípravu pacienta na vyšetření - pacient přichází nalačno s protialergickou přípravou, kterou provádí indikující lékař. O podání kontrastní látky rozhoduje lékař CT pracoviště. V případě nutnosti podání kontrastní látky je zajištěn nitrožilní přístup zpravidla na paži (obdobný vpich jako při odběru krve). Během a bezprostředně po nitrožilním podání se u Vás mohou vyskytnout průvodní jevy kontrastní látky, zejména pocit „tepla po těle“, ojediněle se může dostavit nevolnost či bušení srdce. Tyto pocity za krátkou dobu odezní. U některých typů vyšetření dutiny břišní je nutné perorální podání kontrastní látky (je podána pacientovi k vypití těsně před vyšetřením).

Rizika a možné komplikace výkonu:

Případnou závažnou komplikací jsou projevy tzv. alergické reakce, ke kterým může dojít, přestože jste se s nimi ještě nesetkal(a) a byl(a) jste již jodovou kontrastní látkou vyšetřován(a). Na našem pracovišti jsou standardně podávány moderní tzv. neionické kontrastní látky, u nichž k závažnějším komplikacím dochází výjimečně. Rozpoznání i způsob léčby těchto komplikací závisí na závažnosti alergické reakce a personál CT pracoviště je na ně připraven. Po celou dobu vyšetření je na pracovišti přítomen zkušený anesteziolog.

Vyšetření nesmí být provedeno u pacientů alergických na jodové kontrastní látky.

Přístrojové vybavení:

64-řadý CT přístroj Siemens SOMATOM DEFINITION AS se špičkovým softwarovým vybavením umožňujícím kvalitní 3D rekonstrukce cévního systému všech oddílů těla včetně koronárních tepen, CT virtuální kolonoskopii a automatické hodnocení vývoje ložiskových lézí v plicním parenchymu (pro onkologické aplikace).


nahoru
Poliklinika Budějovická
Antala Staška 1670/80
140 00 Praha 4

© 2016 - MEDICON a.s.
tel.: +420 261 006 111
fax: +420 261 006 210

e-mail: info@mediconas.cz

Prohlášení o ochraně osobních údajů

pronatal banner